Zázrak prezidenta Milei? Z hyperinflace 211% na 2,7%
foto: World Economic Forum / Flickr/Argentinský prezident Javier Milei na ekonomické konferenci
Analýza: Argentinský prezident Javier Milei je pro své specifické politické a ekonomické názory a vystupování vnímán jako velmi kontroverzní osobnost. Je však otázkou, zda za rok ve svém úřadu dokázal svými ekonomickými reformami opravdu vyřešit většinu problémů Argentiny.
Argentina je podobně jako USA a množství dalších zemí v Jižní Americe mezi něž patří Brazílie, Kolumbie nebo Chile prezidentským systémem, ve které je na rozdíl od parlamentní demokracie jako v Česku prezident hlavou státu, premiérem a představitelem ozbrojených sil. Prezident je v Argentině dle informací globalEDGE volen na základě přímé volby na dobu čtyř let a představuje sjednocující sílu všem 23 provinciím, z nichž se země skládá. V listopadu 2023 byl za Argentinského prezidenta zvolen 56% většinou voličů vlivný libertarián a anarchokapitalista Javier Milei.
Anarchokapitalistické reformy prezidenta Milei v Argentině pomalu zabírají
Milei je jako anarchokapitalista a libertarián přesvědčen, že sociální stát, tedy sociální, zdravotní a další formy péče státu o občany jsou přežitkem a přílišným zásahem do osobní sféry každého jedince. Činnost vlády se proto musí omezit pouze na ochranu veřejného pořádku v zemi a právního systému. Po svém předchůdci Albertu Fernandezi podle ekonomů Karla-Heinz Paqué a Hanse-Dietera Holtzmanna z Friedrich Naumann Foundation Milei zdědil nelehkou situaci země potýkající se s hyperinflací pohybující se okolo 211%, recesí asi 1,6% a vysokým procentem nezaměstnanosti populace, která činila až 45%.
Oba vědci ve své studii hodnotí, jak se po roce vládnutí prezidentu Milei podařilo situaci v zemi z části vyřešit, a které z problémů však i nadále přetrvávají. Milei ihned po svém nástupu do funkce začal s ekonomickým experimentem v Argentině. Snížil počty ministerstev a dalších úřadů, stejně jako omezil růst platů ve veřejném sektoru, výplaty důchodů a zásadně snížil sociální dávky na potraviny a energie. Společně s tím však současně zastavil všechny projekty výstavby veřejné infrastruktury a rozhodl, že budou muset být v budoucnu financovány ze soukromých zdrojů.
Prezident Milei se vydal do boje s argentinskou inflací
Po předchozích problémech s podporou zákona na vyřešení korupce, označovaného jako Ley Bases, se Milei podařilo soubor přibližně 200 opatření zaměřených především na omezení vládních výdajů a privatizaci v červnu 2024 schválit. Na základě úsporných opatření se tak prezidentovi podařilo hyperinflaci snížit z neskutečných 211% na pouhých 2,7% za říjen 2024. Zatímco růst cen potravin se podařilo snížit, stejná situace se tímto způsobem zatím nepodařila podchytit v otázce nájmů nebo energií.
Součástí souboru zákonů však byl také tzv. systém pobídek pro velké investice, který spočívá v daňových úlevách a snadnějším přístupu zahraničních investorů k obchodu v zemi. Ty se mají týkat sféry energetiky, infrastruktury, ale především také surovin, jelikož Argentina disponuje bohatými zásobami lithia, mědi, zlata, stříbra, ropy a zemního plynu, ale především do celého světa vyváží také množství zemědělských produktů jako sója, pšenice, kukuřice, víno a hovězí maso. Ekonomický potenciál surovin však v minulosti především kvůli politickým a infrastrukturním výzvám nebyl využit, což se nyní snaží Milei napravit. První země již díky programu a především převzetí moci v zemi prezidentem Milei projevily zájem o investice.
Argentinský prezident Milei kvůli ekonomickým reformám v centru mezinárodní pozornosti
Posledním významným krokem Milei bylo upravení legislativy týkající se pronájmu nemovitostí. Zatímco dříve byly nájemní smlouvy nastaveny nepříliš výhodně pro pronajímatele i nájemce a především byly vázány pouze na argentinskou měnu peso, což způsobilo, že většina majitelů si ponechala nemovitosti především pro spekulace. Milei a jeho vláda však hned na konci roku 2023 zákon upravil tak, aby si nájemníci mohli vyjednávat podmínky smlouvy i měnu, čímž se zvýšil počet kontraktů již za několik týdnů od reformy na dvojnásobek.
Prezident se kvůli svým překotným ekonomickým reformám a kontroverzním politickým výrokům ihned dostal do centra pozornosti. Před nedávnou dobou s ním udělal rozhovor také známý podcaster a počítačový vědec Lex Fridman. Muži spolu hovořili o tzv. Rakouské škole ekonomického myšlení, Mileiho chápání anarchokapitalismu, ale především také jeho prezidentských reformách v Argentině. Milei vysvětlil v jaké situaci se země v době, kdy ji převzal, vyskytovala a že přibližně 50% obyvatel Argentiny spadalo do ekonomické kategorie života v chudobě.
Milei vysvětlil, že důležité bylo především snížit státní dluh a z tohoto důvodu začal místo s otevíráním ekonomiky především se zmenšováním státního aparátu a dosažením fiskální rovnováhy týkající se státní pokladny. Počet ministerstev byl snížen na polovinu a postupně bylo propuštěno až 50 tisíc státních zaměstnanců. Více o ekonomických reformách se přímo od prezidenta Argentiny můžete dozvědět ve videu pod tímto článkem. Ve videu jde zapnout možnost českých titulků. I přes všechny tyto pozitivní kroky je však otázkou, zda politika ekonomické stabilizace Argentiny prováděná prezidentem Milei dokáže opravdu vyřešit problémy země. K vyhodnocení finálních závěrům nám totiž krátkodobé ekonomické ukazatele nestačí.