NÁZOR: Obchodní válka se přiblížila i k našim zemědělcům. Lukáš Kovanda
foto: Foto: Hans Štenbera/Ekonom Lukáš Kovanda
Obchodní válka mezi EU a Čínou se zase o něco přiblížila. Peking zahajuje vyšetřování dotační podpory mlékárenskému průmyslu v EU. Výsledkem by mohlo být uvalení nových cel. Podobně už Peking prošetřuje unijní produkci vepřového, kde má podezření z dumpingu.
Čína se Evropské unii mstí za uvalení nových cel na její elektroauta, k němuž se Brusel uchýlil minulý měsíc. EU se snaží ochranářsky bránit vlastní automobilky, které zatím nejsou dostatečně konkurenceschopné, aby samy čelily čínským rivalům. Státní dotace v Číně ovšem v průměru odpovídají pouze asi 6 % provozního cash flow čínských firem, spočítali začátkem tohoto měsíce analytici Goldman Sachs. Ovšem EU zdůvodňuje svá nově citelně navýšená cla na čínské elektromobily jejich masivní dotační podporou v podání Pekingu.
Navíc čínské dotace na elektromobily rapidně klesají. Z takřka 14 000 dolarů na vůz roku 2018 na necelých 5000 dolarů na vůz loni. Dotace na elektroauto je tak nyní v Číně znatelně nižší než v USA, kde v rámci Bidenova protiinflačního balíku opatření činí 7500 dolarů.
To, že čínské elektrovozy hrozí zaplavit západní trhy, je tak nyní už spíše výsledkem jejich objektivně se lepšícího poměru cena/výkon než masivního dopování čínskými veřejnými penězi.
Nyní tedy pro změnu hrozí, že eurounijní trhy zaplaví mléko. Pokud totiž Čína uvalí ona odvetná cla na mléko a mlékárenské výrobky z EU, výkupní ceny eurounijního mléka dále klesnou, protože jej za stávající cenu nebude kde prodávat. Již nyní jsou přitom podle českých zemědělců ceny mléka podnákladové. V živé paměti přitom ještě je, jak jejich němečtí kolegové vyrazili s traktory na silnice a do ulic, když se bouřili právě proti nízkým cenám mléka na výkupu.
Se svolením Lukáše Kovandy