Práce v Norsku bez příkras: stojí to za to?
foto: Deník Vektor/Norská krajina
Češi stále častěji odjíždějí za prací do různých koutů Evropy. Norsko láká na vyšší platy a lepší pracovní podmínky. I když je tam život dražší než v České republice, vyšší výdělky to často vyváží.
Čechy stěhující se na trvalo do zahraničí láká především vidina vyššího platu a lepších pracovních i životních podmínek. Nejčastěji se Češi vydávají do sousedního Německa, ale i Rakouska nebo Nizozemska. Mezi oblíbené země však patří také státy severní Evropy, a to především Norsko nebo Island. Velice často se však jedná pouze o sezónní zaměstnance, kteří jsou v zemi zhruba 3 měsíce. Z tohoto důvodu proto takové nabídky vyhledávají většinou studenti, kteří mají zájem o letní brigády. Existuje však také nekolik tisíc Čechů, kteří se v severní Evropě rozhodli usadit natrvalo.
Pokud se zaměříme na všechny tři skandinávské země, v porovnání s Norskem bude pro Českého občana pravděpodobně mnohem snažší se usadit ve Finsku nebo Švédsku. Obě země totiž patří do Evropské unie a z hlediska byrokacie, nemocenského pojištění a dalších skutečností potřebných pro práci tyto dvě možnosti rozhodně nabízejí snazší variantu. Pokud se však zaměříme na Norsko, které je především kvůli svým nerostným surovinám přece jen o trochu bohatší než jeho sousedi, i zde nalezneme malé, avšak existující české komunity. Podle oficálních statistik Norska na území země žije přibližně 2 487 lidí s českým občanstvím nebo alespoň jedním českým rodičem. Toto číslo však logicky neodráží reálný počet Čechů pracujících v Norsku. Vyplatí se zde ale opravdu pracovat? Přece jen, výplata je vyšší, vše je ale také několikrát dražší, tedy alespoň to tak vypadá.
Psali jsme
Výroční zpráva společnosti BlackRock za první pololetí 2024 hlásí růst o 8 %. Na druhé straně z Norska zaznívá, že každý desátý Nor se musí…
Z České republiky do Norska
Budu s vámi sdílet zkušenost mé kamarádky, která odjela do Norska na dva měsíce pracovat. Najít si práci v Norsku i na několik měsíců není příliš obtížné a můžete k tomu použít sociální sítě nebo jen hledat na webu na specifických webových stránkách, které jsou určené k tomuto účelu. Tak to udělala i moje známá, která práci získala společně se dvěmi kamarádkami skrze webové stránky. Holky odjely pracovat do Norka do hotelu, ve kterém měly na starosti úklid pokojů. Kamarádka si v průměru vydělala asi 25 000 NOK za měsíc, což je zhruba 53 000 Kč. Plat se však odrážel od toho, kolik směn odpracovala. Pracovní doba byla většinou od 9:00 do 16:30. Velkou výhodou také bylo to, že se nemusela starat o ubytování a stravu, jelikož to vše měla zajištěné.
Jsou norské platy opravdu dobré?
Běžnému českému občanovi zní tento plat jako vyprávění z pohádky. Je však tím spíše zarážející, že obnos 25 tisíc NOK je vlastně běžnou sumou, kterou by na stejné pozici dostal i norský občan. Vše tak nasvědčuje tomu, že ohodnocení je férové a není vůči lidem ze zahraničí diskriminující. Podle stránky Salary Expert si totiž norský občan na pozici pokojské vydělá právě průměrně 25 000 NOK měsíčně. Důležité je však ještě zmínit, že po zhruba osmi letech se zkušená pokojská dostate na zhruba 63 000 Kč. V Česku si průměrně jako pokojská podle stránky platy.cz vyděláte 30 000 korun hrubého měsíčně. V čistém se jedná zhruba o 24 000 Kč. Je tato mzda v Norsku ale opravdu dobrá a stačí Norům, aby se uživili? Podle stránky Numbeo za nájem malého bytu mimo centrum města v Norsku v průměru zaplatíte 21 000 korun. V České republice za stejný byt zaplatíte zhruba 14 000. V Česku zaplatíte tedy o 7 000 Kč méně, avšak v Norsku máte více než dvojnásobný plat.

Pokud se podíváme na všechny uvedené ceny na stránce Numbeo a porovnáme je s Českou republikou, jasně vidíme, že náklady na bydlení jsou sice dražší, ale platy jsou nejméně dvojnásobně vyšší. Plat pokojské je navíc pod hranicí průměrného platu v Norsku. Průměrně si Norové vydělají 81 000 korun, zatímco v Česku jen 36 až 45 000 korun, což už je opravdový rozdíl. Když se zaměříme na základní potraviny, jako jsou vejce, mléko, rýže, maso, Norsko je logicky dražší, v platovém srovnání se ale zas o takový rozdíl nejedná. Například kilo rýže v u nás vyjde na 51 korun, a v Norsku na 71 korun, což je přibližně o polovinu více než u nás. Překvapením je, že kilo sýry stojí stejně jako u nás.
Život v Norsku
Výhodou mé kamarádky bylo, že nemusela platit za stravu, jelikož ji měla zajištěnou od zaměstnavatele. Ubytována byla na hotelu, na kterém pracovala. Za ubytování se jí však strhávala určitá částka z výplaty. Mezi pozitiva také patří, že si většinu peněz přivezla zpátky do Česka. Hotel byl v přírodě, takže nebylo za co utrácet. Volný čas, kterého mezi prací moc nebylo, trávila s přáteli na různých výletech. I přesto, že se jedná o velice hezké peníze, práce dokázala být někdy velmi náročná. „V práci jsme jednou nestíhali tak, že jsme po sobě všichni šlapali, šťouchali se a rozbíjely se věci kolem,“ okomentovala kamarádka jeden z nejnáročnějších dnů.

Norsko se Čechům určitě vyplatí
Pokud se tedy podíváme na všechny uvedené informace o průměrných mzdách a výdajích, práce v Norsku se Čechům určitě vyplatí. V Norsku navíc nemusíte pracovat na vysoce specializovaných pozicích, abyste dosáhli na průměrnou mzdu v České republice. Nejenže si vyděláte a našetříte nějaké peníze, ale získáte do života také novou zkušenost, na kterou nikdy nezapomenete. Poznáte nové přátele a procvičíte si angličtinu. Pokud tedy například váháte, kam na letní brigádu, proč se držet zkrátka v Česku, když můžete poznat krásu severské země a do toho si vyděleat velice hezké peníze?