Obvolat 100 lekáren, abyste sehnali Nurofen. To myslíte vážně ministře Válku? Nechápe Babiš
foto: Facebook/Expremiér Andrej Babiš
Velkým tématem, které už několik týdnů rezonuje ve společnosti je nedostatek kritických léků pro děti. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chystá systémové změny ohledně dodávek některých léků. Rodičům ale poradil, aby zkusili obvolat sto lékáren. To expremiéra Andreje Babiše nadzvedlo ze židle. „Toto řekne rodičům čtyři dny před Vánoci?,“ komentuje nechápavě výrok ministra na Twitteru.
Nedostatek dětského léku se už řeší několik týdnů, ministr zdravotnictví stále ubezpečuje, že sto tisíc léků je již na cestě. Přesto vyzývá rodiče, aby hledali na internetu nebo v některých lékárnách, kde je stále ještě k sehnání. Pokud obvoláte sto lékáren, určitě narazíte na řadu společností, kde bude k dostání,“ radí v rozhovoru pro Seznam Zprávy ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). To bylo trnem v oku bývalému předsedovi vlády Andreji Babišovi, který tento komentář rýpavě okomentoval.
„Sháníte Nurofen pro své děti? Pan ministr Válek vám poradí: “Pokud obvoláte sto lékáren, určitě narazíte na řadu společností, kde bude k dostání.” Tohle řekne maminkám a tátům ČTYŘI DNY před Vánoci?,“ nestačí se divit expremiér.
Válek dále v rozhovoru přiznává, že by se takovým situacím mělo předcházet. „Očekávám daleko proaktivnější strategii jak od Státního ústavu pro kontrolu léčiv, tak od příslušného nadřízeného orgánu na ministerstvu,“ dodává a pokračuje, že problém s Nurofenem je celoevropský. Reaguje tak na to, že v některých médiích zaznělo, že u sousedů v lékárnách k dostání je. Vyzývá rovněž občany k tomu, aby hledali na netu. „Nurofen si každý Čech může koupit v elektronické lékárně. Pokud jsou to velké sítě, mají skladové zásoby. Je to stejný příklad, jako když si půjde kupovat poslední model oblíbeného mobilu. Můžete nabýt dojmu, že není k dostání. Pak půjdete na internet a zjistíte, že ho lze sehnat,“ přirovnává situaci ke koupi mobilního telefonu.
Na otázku, proč v některých lékárnách v Rakousku nebo Polsku je, odpovídá následovně: „I v Česku fungují lékárny, kde Nurofen k dispozici je. Pokud obvoláte sto lékáren, určitě narazíte na řadu společností, kde bude k dostání. Problém je, že velké sítě českých lékáren ho opravdu nemají, ale u stejných firem chybí třeba i v Německu a Rakousku. Jiné sítě v rámci Evropy mohou být tak velké, že mají dostatečné zásoby. Třeba na německém Amazonu produkt seženete, ale třeba v jiném obchodě ne. Používám jen příklady,“ uvedl Válek s tím, že Státní ústav pro kontrolu léčiv má situaci sledovat. „Ve chvíli, kdy dostane od výrobce informaci, že hrozí výpadek léku, má zjišťovat souvislosti a kontaktovat ostatní podobné úřady v Evropě a podle toho navrhovat řešení. To se historicky nedělo,“ pokračoval v rozhovoru s tím, že do budoucna očekává od SÚKL proaktivnější strategii.
Psali jsme
Dobrovolné připojištění ke zdravotnímu pojištění by dle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mělo, k nynějším asi 300 miliardám korun…
„Za mě problém nastal ve chvíli, kdy byl za předchozí vlády odvolán náměstek Tom Philipp. Tehdy byl na ministerstvu velmi silný úsek farmacie. Aby mohli moji předchůdci tohoto odborného náměstka zlikvidovat, tak to šlo jedině reorganizací a likvidací jednoho odboru. De facto se rozstřelil odbor pro kontrolu léčiv. Bez služebního zákona to teď nemohu dát zpátky do pořádku. Že to byl chybný krok, ukazuje i rozhodnutí soudu, který přiznal panu náměstkovi plnou satisfakci. Bezesporu udělám vše pro to, aby se to vymáhalo po vinících. V budoucnu se to nesmí opakovat,“ vrátil se k jádru problému šéf resortu zdravotnictví.
Upozornil také, že problém je, že volně prodejné léky nejsou regulované státem. „Chci to pomocí legislativy systematicky změnit. Druhý problém je, že bohužel existují volně prodejné léky – třeba kapky do nosu nebo zmíněný Nurofen –, které nemají svoji hrazenou alternativu na předpis. O tom jsme na ministerstvu otevřeli diskuzi už někdy v dubnu a začali jsme chystat novelu zákona,“ kál se ministr a dodal, že diskuse ohledně penicilinu a další nedostupných léků stále pokračuje.