Chcete uspořit desetkrát více než tady? Vyražte za prací na letiště v Amsterdamu
foto: dmncwndrlch/Pixabay/Letadlo na letišti (ilustrační foto)
Práce na letišti v zahraničí nabízí dobré platové podmínky a příležitost k získání nových zkušeností. Zároveň umožňuje poznat novou kulturu a pracovat v mezinárodním prostředí. Jaké je to pracovat na letišti v zahraničí?
Zřejmě jste už někdy slyšeli, že pokud nevíte, co chcete v životě dělat, měli byste odjet na nějakou dobu do zahraničí. Osobně s tímto tvrzením nemůžu více než souhlasit. Výhodou dnešní doby je jednoduchost v získávání práce v zahraničí. Mezi Čechy se jedná o trend posledních let, kdy nejvíce našich spoluobčanů míří především do Německa. V těchto případech se většinou jedná o práci na plný úvazek, ale do zahraničí vyjíždí také mnoho Čechů pouze za sezónní práce. Může se jednat o letní brigádu na hotelu v Norsku, sběr ovoce, animátorskou práci v hotelových resortech v jižních státech nebo například o letní brigátu v USA. Mezi velmi oblíbené destitace patří také práce na letišti Schiphol v Amsterdamu.
Psali jsme
Češi stále častěji odjíždějí za prací do různých koutů Evropy. Norsko láká na vyšší platy a lepší pracovní podmínky. I když je tam život dražší…
Práce na nizozemském letišti na základě vlastní zkušenosti
O pracovní zkušenost na letišti v Nizozemsku se se mnou podělil kamarád, který zde pracuje zhruba dva roky. Hlavním implusem, proč se pro práci v zahraničí rozhodl, byl pocit už reálného dospělého života. „Kdybych neodešel v době, kdy jsem ještě nebyl v podstatě ničím vázaný, už bych se k tomu nejspíš nikdy neodhodlal," sdělil mi kamarád, který si přeje zůstat v anonymitě, v našem osobním rozhovoru. V hlavě měl tento nápad podle svých slov již nějakou dobu a navíc mu práci doporučil jeho kamarád. K pozitivním stránkám této práce samozřejmě patří poznávání nových lidí z celého světa. „Češi jezdí do Nizozemska především přes agentury, které vám zajistí ubytování. Může se vám poštěstit a dostanete slušnou ubytovnu, ale v některých případech je to až celkem hrůza. Samozřejmě pokud máte zájem, můžete si postupem času zajistit ubytování sami, jako jsem to udělal já," doplnil dále kamarád.
Mzdy na evropských letištích jsou slušné
Lidé odchází do zahraničí nejen kvůli zkušenostem do života, ale především také kvůli lepším platovým podmínkám. Průměrná hrubá měsíční mzda v roce 2024 byla zhruba 45 tisíc korun, v čistém se jednalo o cca 36 tisíc Kč. V dnešní době drahých nájmů a neustálého zdražování, proč tedy nevyužít možnosti a vydělat si lepší peníze tzv. „za kopečky"? Jak jsem se dozvěděla od kamaráda, průměrně si člověk na letišti v Amsterdamu vydělá zhruba 65 000 Kč měsíčně, ale záleží samozřejmě na počtu směn a pozici. Nizozemsko je logicky oproti Česku o něco dražší země co se týká nákladů na život, a proto mě zajímalo, zda se práce a život na západě opravdu vyplatí. „Výdaje jsou podobné jak u nás, ale je rozdíl především v tom, že člověk ušetří z měsíční výplaty mnohem víc. Zatímco v Česku by se mi podařilo naspořit 5 tisíc Kč, za dobrý měsíc v Nizozemsku moje úspory šly až do 50 tisíc Kč. Samozřejmě měla i práce svoje nevýhody. Chyběla mi třeba obědová kantýna pro zaměstnance, ale to jsou ve výsledku spíš maličkosti."
Největší letiště v Evropě je Heathrow Airport v Londýně. Druhé největší letiště najdeme v Paříži a jedná se o Charles de Gaulle International Airport. Trojici uzavírá již zmíněné letiště Schiphol v Amsterdamu. Kolik si tedy lze vydělat na největších letištích v porovnání s letištěm Václava Havla? Průměrnou mzdu na letišti v Londýně bohužel nejde dohledat, ale pokud budeme vycházet z přehledu webu Wise, průměrná měsíční mzda ve Velké Británii je zhruba 88 tisíc korun za měsíc. Pokud se podíváme do tabulky, práci na letišti lze zařadit do dopravních a skladovacích služeb, kde si měsíčně přijdete zhruba na 82 tisíc korun. V Nizozemsku si zaměstnanec přijde zhruba na již zmíněných 65 tisíc korun. Kolik si ale vyděláte v Praze? Samozřejmě vše záleží na pozici, na které pracujete, ale podle serveru jooble.org je průměrná mzda v Praze na letišti 31 tisíc.
Pracovní pozice na letišti
Ve velmi hrubém porovnání si tedy v Nizozemsku přijdete na dvojnásobek a v Británii téměr na trojnásobek vaší české měsíční mzdy. Pracovní pozice jsou však na všech letištích v podstatě stejné. Letiště totiž fungují stejně, možná jen s malými rozdíly ve velikosti a systémech jejich správy. Pokud byste měli zájem o práci na letišti v Amsterdamu, do začátku je určitě nejlehčí oslovit agenturu, která vám se vším pomůže. Až se sžijete s místním systémem, můžete věci převzít do vlastních rukou a případně si najít vlastní ubytování jako můj kamarád. Na oficiální stránce letiště Heathrow najdete aktuálně volné pozice, na které se můžete přihlásit. Zde si ale budete muset vše zařídit sami. Stejně na tom jsou také pracovní pozice na letišti Václava Havla. Aktuálně se můžete přihlásit například na pozici bezpečnostní kontroly cestujících nebo můžete připravovat pokrmy do letištních salonků.
Vyplatí se práce v zahraničí?
Na základě výše uvedených informací je tedy víc než patrné, že práce na letišti v zahraničí se vám rozhodně vyplatí. Nejenže získáte nové zkušenosti do života, poznáte novou kulturu a spřátelíte se s lidmi z celého světa, ale procvičíte si jazyk a především si přijdete na slušné peníze, což je hlavním účelem práce většiny Čechů v zahraničí. Výhodou práce na letišti však je také skutečnost, že po dokončení svých povinností na jednom místě můžete pracovat na jakémkoliv letišti na světě, protože náplň práce je v podstatě velmi podobná. Pokud je tedy vaším snem práce na letišti, proč to nezkusit například v Nizozemsku, kde si můžete přijít na dvojnásobek peněz? Možná práce v zahraničí působí na první pohled děsivě, ale opak je ale pravdou. Jen je potřeba udělat první krok a vystoupit ze své komfortní zóny.