Válek: Připojištění je novým zdrojem financí veřejného zdravotního pojištění
foto: Pixabay/Ilustrativní
Dobrovolné připojištění ke zdravotnímu pojištění by dle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mělo, k nynějším asi 300 miliardám korun z pojistného, navíc přinést okolo tří až pěti procent. Mělo by tak dojít ke zlepšení situace, kdy pojišťovny využívají rezervy z předchozích let.
Odhady ve výši procent se mezi zainteresovanými odborníky neshodují. Například zdravotní pojišťovny odhadují menší přínos. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek podle ministra Válka upozornil, že připojištění přinese jen o 1,5-2 procenta navíc. "Odhady se samozřejmě liší, záleží na rozsahu připojištění," řekl k tomu ministr podle serveru ČTK.
Dle premiéra Petra Fialy (ODS) připojištění zachová vysokou kvalitu zdravotní péče pro všechny občany bez rozdílu. Připojištění se bude týkat péče, která z veřejného zdravotního pojištění hrazená není, dodal.
Do veřejného zdravotního pojištění přicházejí finance odváděné od zaměstnavatelů a zaměstnanců na pojistné, OSVČ a platby státu za státní pojištěnce. Těch je nadpoloviční většina, necelých 6 milionů. Spadají mezi ně děti, studenti, senioři či nezaměstnaní. Stát za ně hradí 1878 korun měsíčně, od příštího roku bude tato částka navýšena na 1989 korun měsíčně.
Ministerstvo zdravotnictví dále plánuje legislativní změnu, která má omezit výpadky základních a zásadních léků. Tento návrh bude v nejbližší době představen na tiskové konferenci. „Moje představa je, že bych chtěl mít u každé skupiny léků jeden či dva, u které by distributor držel zásobu několika týdnů,“ řekl ministr zdravotnictví Válek (TOP 09). Šéf resortu zdravotnictví dále uvedl, že se hodlá intenzivně věnovat dostupnosti zdravotní péče. Zdůraznil zejména primární péči praktických a zubních lékařů ve všech regionech. Ministerstvo také hodlá vydat z rozpočtu více financí do vzdělání mladých praktických lékařů. Upozornil totiž na problém, že právě u praktiků, a především pak dětských, je nejvyšší průměrný věk v porovnání s ostatními lékařskými specializacemi.
Financování zdravotnictví má podle Válka zlepšit rovnost plateb za diagnózy napříč všemi nemocnicemi. Dochází k postupnému zavádění systému DRG, který po dobu několika let sleduje náklady zdravotní péče, díky čemuž mají nemocnice dostávat namísto paušální částky finance vypočítané pomocí DRG.