Radžníš: vůdce, co neřekl ani slovo, ale stoupenci mu darovali miliardy
foto: Fraquency / Goodfon/Radžníš/Osho na začátku 90. let
Komunita Bhagvána Radžníše v americkém Oregonu, Radžníšpuram, jehož hlavní hodnotou byla úplná svoboda, sice zprvu vypadala jako soběstačný ráj na zemi, který kumuloval majetek v řádu stovek milionů dolarů. Nedlouho po založení, ale přišel tvrdý pád. Druhá část textu o komunitě Radžníšpuram.
V minulém textu o komunitě Radžníšpuram jsme si přiblížili kdo byl Bhagvána Radžníš a jakým způsobem dokázal přesvědčit tisíce lidí, aby opustily své dobře situované životy a začali budovat komunitu uprostřed ničeho na ranči poblíž oregonského městečka Antelope v USA. Během několika let na začátku 80. let zde přívrženci Radžníše vybudovali komunitu s názvem Radžníšpuram, která se měla stát rájem všech opravdu svobodných lidí na zemi. Kde však Radžníš a jeho asistentka Sheela vzali všechny tyto peníze a proč komunita jen po čtyřech letech své existence velmi náhle zanikla?
Příjmů komunity Radžníšpuram bylo hned několik
Radžníš sice nežádal po lidech, aby se zbavili majetku nebo jej odevzdali komunitě jako lídři jiných náboženských skupin, ale někteří jeho stoupenci okouzlení jeho myšlenkami se k tomuto kroku časem stejně odhodlali. Na místě ranče s rozlohou 64 tisíc akrů tak postupně začalo na základě neplacené dobrovolné práce přívrženců vznikat plně soběstačné město Radžníšpuram. Jeho obyvatelé si byli schopni nejen pěstovat vlastní plodiny, ale podle 99 percent visible mělo město svou vlastní vodní přehradu, elektrickou elektrárnu i s distribuční sítí, silnice, ale také nákupní centrum, hotel pro návštěvníky, meditační centrum a později dokonce i letiště pro soukromé letadlo Radžníše.

V komunitě totiž v době jeho největší slávy bydlelo až 7 tisíc lidí, kteří všichni měli své vlastní přístřeší. Všechny budovy v Radžníšpuramu navíc komunita stavěla sama a z vlastních prostředků, protože Radžníšovi stoupenci věřili v to, že z místa dokáží vytvořit ráj na zemi, kde každý bude moct dle hesla „Buď sám sebou” být opravdu svobodný. Jednalo se tak o naprosto jedinečný ekosystém oddělený od okolního světa přímo ovládaný teokratickým vládcem Radžníšem, který však ještě před vytvořením komunity uzavřel slib mlčenlivosti. Veškeré jeho pokyny a komunitu tak za něj řídila jeho pravá ruka Sheela.
Radžníš si získal srdce přívrženců i beze slov
Ani slib mlčení však nezpůsobil odliv Radžníšových členů, ale bylo tomu právě naopak. Lidé odevzdali své životy plně do Radžníšových rukou a jeho kult jen dále rostl. Přívrženci jej obklopovali drahými dárky, které kromě peněz, šperků a dalších luxusních předmětů tvořily také velmi drahé automobily různých značek. Radžníš totiž rozhodně nebyl asketickým vůdcem, který by apeloval na své přívržence, aby žili v chudobě, ale naopak připouštěl, že luxus nebo materialismus není pro člověka špatný. Ba naopak. Sám totiž žil ve vile s bazénem uvnitř Rajneeshpuramu a kromě soukromého letadla vlastnil dle informací Car Sales až 93 kusů luxusních vozidel prestižní značky Rolls Royce.
Sám předseda finanční skupiny Rajneesh Investment Corp., která byla vlastníkem ranče, ale také dalších nemovitostí v Oregonu, Swami Dhyan John, odhadoval v roce 1985 dle informací UPI celkový majetek Radžníše na neskutečných 300 milionů dolarů. Vlivem inflace a růstu cen v posledních padesáti letech by se tak v porovnání k dnešní hodnotě dolaru mohlo dle informací CPI Inflation Calculator jednat přibližně o 897 milionů dolarů, tedy asi 21,3 miliard Kč. Majetek této vysoké hodnoty vytvořený z velké většiny na základě neplacené práce přívrženců Ražníše je opravdu obdivuhodný.
Pád Radžníšpuramu byl velmi rychlý
Přestože náboženská komunita v Radžníšpuramu finančně prosperovala, časem se především kvůli pnutí s populací v Antelope, ale také širším okolí podobně jako dříve v Indii, začaly objevovat první problémy. Radžníšovi stoupenci se dle Britannica začali ozbrojovat, cvičit střelbu a kvůli konfliktu s obyvateli v Antelope plánovali ovlivnit volby ve městě i v samotném okrese Wasco tím, že do své komunity přistěhovali tisíce amerických lidí bez domova, kteří však měli na rozdíl od stoupenců Radžníše z celého světa právo volit. Situace vygradovala v momentě, kdy tento plán nezafungoval a komunita se odhodlala k bioteroristickému útoku, kdy členové skupiny otrávili místní obyvatelstvo salmonelou, aby ovlivnili volby.
V roce 1985, tedy jen čtyři roky po otevření komunity, byl Radžníš zatčen za porušení imigračních zákonů a následně deportován zpět do Indie. Jeho komunita v Oregonu se rozpadla a majetek byl postupně zabaven nebo rozprodán. Navzdory svému skandálnímu pádu však Radžníš, který se později začal označovat jako Osho, pokračoval v šíření svého učení i dál, avšak v roce 1990 zemřel. Dodnes však existuje organizace Osho International Foundation, která spravuje jeho majetek a stále generuje peníze prostřednictvím prodeje jeho knih, meditací, seminářů, ale také ubytování v Osho Meditation Resort v indické Puné.
Pozn. red.: Tento a předchozí článek byly zaměřeny především na finanční stránku Radžníšovy komunity. Pro zjištění více informací o učení Radžníše a historii komunity doporučuji seriál na platformě Netflix s názvem Wild Wild West, množství dokumentárních podcastů v anglickém jazyce na sociální sítí YouTube nebo knihu Sekty a nová náboženství od Cowana Douglase a Davida Bromleyho přeloženou do českého jazyka.