ROZHOVOR: Noroviry jsou vysoce nakažlivé, k vyvolání infekce postačuje malá infekční dávka
foto: Pixabay/Ilustrační foto
Deník Vektor informoval o záhadných zdravotních problémech vodáků na jihu Čech. Po pobytech v kempech se u nich vyskytlo zvracení, průjmy, ve dvou případech dokonce halucinace. Čtrnáct vodáků skončilo v nemocnici. Další problémy se vyskytly na dětských letních táborech. Dva z nich organizátoři předčasně zrušili, dvě desítky dětí byly hospitalizovány.
Redakce Deníku Vektor se proto obrátila na vedení Krajské hygienické stanice (KHS) Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích. Otázky zodpověděla MUDr. Dagmar Smitková, ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví – odborný rada Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.
Paní doktorko, čtenáře by zajímalo konkrétní umístění táborů, zda byly poblíž Vltavy a jestli je lze nějak propojit s vodáckými kempy, pokud jde o šíření nákazy.
První tábor, kde byly zaznamenány žaludeční a střevní potíže, byl umístěn na tábořišti Stádlec, okres Tábor, od 8. 7. 2024 postupně onemocnělo 47 osob ze 116, 12. 7. 2024 byla akce ukončena. Vyšetření odebraného biologického materiálu od nemocných bylo negativní. Pitná voda po stránce mikrobiologické v pořádku, výsledky virologického vyšetření pitné vody zatím nejsou k dispozici. Druhý tábor byl umístěn u Číměře v lokalitě Dobrá Voda, okres Jindřichův Hradec, od 6. 7. 2024 postupně onemocnělo 23 osob z 60. Z odebraného biologického materiálu od nemocných potvrzeny noroviry. Pitná voda po stránce mikrobiologické byla v pořádku, výsledky virologického vyšetření pitné vody zatím nejsou k dispozici. Třetí tábor byl umístěn u rybníka Chytrov v okrese Jindřichův Hradec, od 12. 7. 2024 onemocnělo 37 osob z 81, 17. 7. 2024 byl tábor ukončen. Z odebraného biologického materiálu od nemocných potvrzeny noroviry. Výsledky rozboru pitné vody zatím nejsou k dispozici.
Co bylo příčinou problémů účastníků dětských táborů? Víme, že u některých byly laboratorně potvrzeny noroviry. Co bylo příčinou u těch ostatních?
Gastrointestinální potíže u dětí zotavovací akce — Summer Time, okres Tábor, hlášeno KHS Jihočeského kraje dne 9. 7. 2024. Laboratorní vyšetření bylo negativní, předpokládáme, že se jednalo o virovou nákazu. Gastrointestinální potíže u dětí zotavovací akce — tábořiště Dobrá Voda u Číměře v okrese Jindřichův Hradec, hlášeno KHS Jihočeského kraje dne 10. 7. 2024, laboratorně potvrzena pozitivita norovirů. Gastrointestinální potíže u dětí zotavovací akce u rybníka Chytrov, okres Jindřichův Hradec, hlášeno KHS Jihočeského kraje dne 15. 7. 2024, laboratorně potvrzena pozitivita norovirů. První nemocné děti se zúčastnily v průběhu akce vodáckého pobytu od 10.7. do 12. 7. v kempu Krmítko — Tábor Pod hvězdami, okres Český Krumlov, strava byla vlastní a v restauraci. KHS Jihočeského kraje na uvedených zotavovacích akcích prováděla na místě ihned po nahlášení epidemiologická šetření a nařizovala protiepidemická opatření (izolace nemocných, vyčlenění WC a umyvadel pro nemocné a rekonvalescenty, zajištění dezinfekčních přípravků na ruce, zintenzivnění úklidu a provádění dezinfekce všech prostor zařízení). Vedení táborů bylo poučeno o nákaze, po skončení akcí bylo nařízeno provedení závěrečné ohniskové dezinfekce. Souvislost onemocnění mezi dětmi a vodáky nelze potvrdit, pouze u posledně jmenovaného tábora je možné, že se děti mohly nakazit na vodáckém pobytu.
KHS udělila sankce v celkové výši 13 tisíc Kč (na Táborsku deset tisíc, na Jindřichohradecku jednou tři tisíce, jednou napomenutí). Není to málo?
Sankce odpovídá běžné praxi, bloková sankce má okamžitý efekt vedoucí k nápravě.
Na Táborsku měla být udělena pokuta (deset tisíc) za nedostatky ve zdravotnické dokumentaci dětí. Česká televize uvádí, že to bylo za přijetí neočkovaných dětí. Je to pravda? Proti čemu nebyly očkované?
Ano, pořádající osoba může přijmout na zotavovací akci jen dítě, které se podrobilo pravidelným očkováním nebo má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro kontraindikaci. Posudek vydává praktický lékař pro děti a dorost.
Prosím o vysvětlení, co jsou to noroviry, co způsobují, jak se šíří, jak se proti nim chránit. Jedná se o virus podobný viru, který přenáší covid? Je tam nějaká souvislost? Jde o epidemii? Nebo může vzniknout epidemie? Způsobují noroviry halucinace?
Noroviry jsou neobalené RNA viry a společně s rotaviry patří mezi nejčastější vyvolavatele nebakteriálních průjmů a gastroenteritid. Příznaky onemocnění jsou zvracení, průjmy, bolesti břicha, bolesti hlavy, nevolnosti, malátnost. Příznaky halucinace nezpůsobují. Noroviry jsou vysoce nakažlivé, k vyvolání infekce postačuje malá infekční dávka (10–100 virových částic). Ve vysokém množství jsou u nemocných osob noroviry vylučovány jak ve stolici, tak i ve zvratcích. Přenos se uskutečňuje fekálně-orální cestou, ale také kapénkami – infekčním aerosolem během zvracení. Jako další cesty přenosu nákazy jsou kontaminované potraviny, kontaminovaná voda a prostřednictvím znečištěných předmětů a ploch. Nejrychleji se nákaza šíří v místech s nižší úrovní hygieny, kde jsou lidé v těsném kontaktu. Těmi mohou být např. studentské koleje, školy nebo výletní lodě, ubytovací zařízení, kempy. Příznaky onemocnění zpravidla odeznívají za 12 až 72 hodin, nemocné osoby jsou nakažlivé v akutní fázi onemocnění a minimálně ještě 48 hodin po odeznění klinických příznaků. V řadě případů zůstávají osoby, které měly gastrointestinální potíže, po odeznění příznaků nadále v kempech, na lodích apod. a mohou i nadále vylučovat infekční agens a tím být zdrojem nákazy pro další osoby. Noroviry jsou odolné vůči prostředí, vysoká rezistence vůči okolnímu prostředí, nízká infekční dávka a krátká inkubační doba vysvětlují rychlé šíření nákazy. Efektivní prevence zahrnuje důkladné mytí rukou, zejména po návštěvě toalety, před jídlem a po kontaktu s nemocnými. Je důležité vyhýbat se konzumaci potravin nebo vody, o kterých je známo nebo se předpokládá, že jsou kontaminované. Čištění a dezinfekce kontaminovaných povrchů může také pomoci zabránit šíření viru. Pro léčbu virové gastroenteritidy neexistují specifická antivirová léčiva. Terapie se zaměřuje na zmírnění příznaků a prevenci dehydratace. Důležitý je příjem dostatečného množství tekutin a odpočinek.
Jaká opatření Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje přijala?
Přijata byla protiepidemická opatření: provedena ohnisková dezinfekce a úklid všech prostor. Na táboře Dobrá voda bylo zajištěno pro následný tábor náhradní zásobování pitnou vodou a nový rozbor pitné vody – po mikrobiologické stránce vyhovující.
Souvisejí problémy dětí a vodáků? Může být v obou případech v pozadí stejná příčina? Vodáci uvádějí, že v době jejich pobytu pršelo, takže slunce za jejich problémy není. Prý také jedli každý něco jiného. Stravovali se v bufetech u cesty. Kontroluje hygiena tyto bufety? Jak kontroly dopadly?
Souvislost onemocnění mezi dětmi a vodáky nelze potvrdit, pouze u posledně jmenovaného tábora je možné, že se děti mohly nakazit na vodáckém pobytu. Pracovnice oddělení hygieny výživy kontrolují provozovny stravovacích služeb v kempech a stánky s občerstvením v blízkosti řeky Vltavy a u silnic již od konce května, tj. ještě před zahájením hlavní vodácké sezóny. Kontroly probíhají jak v rámci krajského úkolu, který je zaměřen na provozovny v místech zvýšeného turistického ruchu, tak na základě podnětů občanů.
Které kempy KHS JČK letos zkontrolovala? Jak kontroly dopadly? Byla provedena nějaká opatření? Uděleny pokuty? V jaké výši? Došlo k nápravě? Zkontrolovalo se provedení případných opatření?
V letošní sezóně již bylo provedeno cca 45 kontrol kempů v celém Jihočeském kraji. Nejvíce je jich umístěných v okolí řeky Vltavy, oblasti Třeboňska, České Kanady, v okolí rekreačních rybníků a přehrad. Kontrolují se stravovací služby, ubytování a zásobování pitnou vodou. Na řece Vltavě bylo zkontrolováno 17 kempů, 17 občerstvení či restaurací, které jsou součástí kempu. Dále bylo zkontrolováno dalších 9 občerstvení podél řeky Vltavy, která nenabízí možnost kempování ve stanech či chatkách. V některých případech byla provedena kontrola už opakovaně. Žádná opatření nebyla nařízena, jen ve 2 případech byly zjištěny závady, týkající se neaktuální povinné dokumentace. Za tyto závady bude provozovateli uložena sankce. Na Českokrumlovsku byly zkontrolovány tyto kempy: Kemp Krumlov, Restaurace v Kempu U Kučerů Zlatá Koruna, Kemp Koruna Zlatá Koruna, Kemp Vltavan, Kemp Nové Spolí, Kemp Branná, Tábořiště Pod Čeřínem, Kemp Vyšší Brod, Kemp Vltava Všeměry, Kemp U Milana, Kemp U Tří Borovic, Kemp Rožmberk, Kemp Pod jezem Rožmberk n. Vlt., Kemp Nahořany, Kemp Krmítko, Kemp U Kelta, Kemp U Vikinga. Další zkontrolovaná občerstvení: Občerstvení U Mostu, Vodácká osvěžovna Čertyně, Bistro v garáži, Bistro Náplavka, Občerstvení U Tygra, Občerstvení Pod Papouščí skálou, Občerstvení U Kalkyho, Občerstvení U Maxe, Bistro Srub. Na základě podnětů od strávníků byly prováděny i opakované kontroly. Šetření neprokázalo souvislost uváděných zdravotních obtíží s jídlem (strávníci konzumovali různé pokrmy, v různých provozovnách stravovacích služeb).
Speciálně by nás zajímalo, zda byly zkontrolovány Kempy Rožmberk nad Vltavou a Český Krumlov – Nové Spolí? (Pobývali v nich vodáci, u kterých se vyskytly problémy.) Jak šetření dopadlo v těchto kempech jednotlivě? Jaká byla přijata opatření, uděleny pokuty? Bylo zkontrolováno, zda došlo k nápravě?
V Rožmberku nad Vltavou se nacházejí dva kempy – Kemp Pod jezem a kemp Rožmberk. V každém z nich se nachází jedna provozovna stravovacích služeb. Obě tyto provozovny byly zkontrolovány a nebyly zjištěny závady. V občerstvení v kempu Nové Spolí proběhla kontrola jak v rámci státního zdravotního dozoru, tak opakovaně na základě podnětu od spotřebitele. Kontrolou nebyly zjištěny závady.
Reagují hygienici pouze na podání, nebo aktivně vyhledávají problematická místa (např. na sítích, v médiích apod.)?
Hygienici mají stanovený plán kontrol, avšak v případě podnětu na konkrétní provozovnu provádějí hygienické šetření přednostně.
Řádí v Jihočeském kraji nějaká epidemie, nebo hrozí epidemie?
V Jihočeském kraji není hlášena epidemie, k dnešnímu dni nebyl hlášen hromadný výskyt gastrointestinálního onemocnění v souvislosti s pobytem v konkrétním zařízení (kempu). Počty hlášení laboratorně potvrzených případů norovirových gastroenteritid odpovídají v Jihočeském kraji danému období.
Zdroje: KHS, ČT