ROZHOVOR: U jaderek máme včely, mohyly pro plazy stavíme ve fotovoltaických elektrárnách
foto: Se svolením ČEZ/Zuzana Šillerová, manažerka útvaru udržitelnosti Skupiny ČEZ
Jak pomoci uchovat českou přírodu? Dokáže se energetický gigant dohodnout s ochránci přírody a spojit síly při prosazování dobré věci? Jak se ukázalo, je to možné. Skupina ČEZ a Český svaz ochránců přírody (ČSOP) podepsali dohodu, jejímž cílem je zmapovat biodiverzitu lokalit ve vlastnictví energetické společnosti a navrhnout a realizovat opatření ke správné péči o tato území.
Deník Vektor o události již informoval a požádal Zuzanu Šillerovou, manažerku útvaru udržitelnosti Skupiny ČEZ , o rozhovor o ekologických aktivitách energetické společnosti.
Můžete prosím upřesnit, jakého druhu budou území, na která ČEZ hodlá vpustit ochránce přírody?
Výběr lokalit pro posouzení z hlediska biodiverzity bude probíhat v následujících měsících. Může se jednat například o areály našich fotovoltaických elektráren, ale třeba i o prostory kolem vodních elektráren.
Jaký bude konkrétní výstup spolupráce? Jaká vylepšení chystáte? Připadají v úvahu možnosti jako odstranění invazivních druhů rostlin, rozmístění ptačích budek, včelínů, úlů pro čmeláky, hmyzích hotelů, výsadba rostlin atd.?
Mapování budou provádět ochranáři z ČSOP a právě od nich následně přijdou doporučení, jaké konkrétní kroky v daných lokalitách podniknout. Předpokládáme, že budou obsahovat i některé z vámi vyjmenovaných možností. Ostatně v řadě lokalit již podobné kroky realizujeme: u jaderných elektráren Temelín a Dukovany máme včelí úly, v areálech fotovoltaických elektráren stavíme kamenné mohyly pro plazy a v oplocení zachováváme otvory a průchodky pro migrující živočichy apod.
Podílí se ČEZ na ochraně zvířat žijících ve volné přírodě?
Již od roku 2011 jsme zapojeni do zvyšování stavů kriticky ohrožených sokolů stěhovavých. V našich provozech osazujeme výškové stavby speciálními budkami pro hnízdění. Spolupracujeme při tom s organizací ALKA Wildlife, jejíž ornitolog Václav Beran budky jezdí kontrolovat, čistit, instaluje v nich fotopasti a vylíhnutá mláďata kroužkuje. Již se u nás díky tomu vylíhlo přes 180 mláďat. Dalším příkladem je odchov ohrožených karasů obecných v retenční nádrži v elektrárně Ledvice. Ten jsme ve spolupráci s Českým svazem rybářským spustili v roce 2023, první výtěr očekáváme příští rok. Karase obecného z volné přírody vystrnaďuje invazní druh karase stříbrného. Přes Nadaci ČEZ také podporujeme záchranné stanice. Příkladem je záchranná stanice Pasíčka u Hradce Králové.
Hodlá ČEZ pokračovat i v podpoře dalších ekologických projektů?
Jedním ze zajímavých příkladů symbiózy přírody s energetikou jsou trasy linek vysokého napětí, které slouží jako migrační koridory pro některé druhy motýlů. Díky pravidelným prořezům totiž představují nepřerušený a dostatečně široký pás krajinou, který zahrnuje pestrou škálu rostlin a křovin a přitom neobsahuje výrazné migrační překážky v podobě vysokých stromů. Před časem realizovalo sdružení ČSOP Salamandr několik studií, v nichž přírodovědci zmapovali výskyt chráněných a ohrožených motýlů pod trasou vedení ČEZ Distribuce ve valašských Beskydech. Prostřednictvím Nadace ČEZ energetici dlouhodobě podporují toto sdružení v péči o beskydské louky a pastviny právě v okolí vedení. Pomocí stád ovcí tak zajišťují, aby pro motýly zůstaly zachovány jako druhově bohatý prostřený stůl.
Zmínila jste podporu záchranné stanice Pasíčka u Hradce Králové. Můžete přiblížit její činnost?
Areál záchranné stanice volně žijících živočichů „Pasíčka“ je zařízením Českého svazu ochránců přírody a nachází se poblíž obce Bor u Skutče. Funguje již 26 let a zachránila tisíce nejen zraněných opeřenců, ale i dalších živočichů. Hlavním posláním zařízení je léčba poraněných a oslabených živočichů s následným navracením zpět do přírody, zejména z území Pardubického kraje a části kraje Vysočina. Z tohoto důvodu zde vyrostlo uskupení různých léčebných voliér a kotců zejména pro ptáky, kteří tvoří největší část pacientů zařízení. Ročně projde zařízením okolo 1500 zraněných zvířat, navrátit zpět do přírody se daří přes 60 % z nich. Mimoto jsou řešeny operativně případy v terénu, a to například navracení mláďat, přemisťování spadlých hnízd, přisazování k adoptivním rodičům, odchyty ptáků v halách či supermarketech a podobně.
Jaké podpory se záchranné stanici dostalo ze strany ČEZ?
Za prostředky od Nadace ČEZ byl rozšířen celý areál a pořízen speciální automobil na svoz zraněných zvířat. V loňském roce Nadace ČEZ podpořila záchrannou stanici částkou půl milionu korun, pomohla tím s modernizací a dovybavením areálu záchranné stanice. Prostředky byly využity na výstavbu nového multifunkčního komplexu voliér pro léčbu a rehabilitaci ptáků i savců. Vznikly dvě nové voliéry pro rehabilitaci čápů a brodivých ptáků a dvě voliéry pro drobné ptačí druhy. Bylo pořízeno technické vybavení, drobné nářadí, užitkový automobil, traktor s příslušenstvím, tlakový čistič, čerpadla, chovné, odchytové a přepravní vybavení a potřebné technologie k provozu stanice.
Proč vznikla Nadace ČEZ a jak dlouho funguje?
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony.
Zdroje: ČEZ, ČSOP