Snížení růstu v EU není způsobeno inflací, ale Německem, říká ekonom Petr Bartoň
foto: Pixabay/ilustrativní
Hlavní ekonom investiční skupiny Natland se ve svém dnešním podcastu vyjádřil k tomu, co je podle něj hlavní příčinou snížení odhadu hospodářského růstu v Evropské unii. Na rozdíl od Evropské komise nepovažuje za hlavní příčinu vyšší inflaci, která byla do odhadů započítána, ale spíše pokles německé ekonomiky.
Hlavní ekonom investiční skupiny Natland se ve svém dnešním podcastu vyjádřil k tomu, co je podle něj hlavní příčinou snížení odhadu hospodářského růstu v Evropské unii. Na rozdíl od Evropské komise nepovažuje za hlavní příčinu vyšší inflaci, která byla do odhadů započítána, ale spíše pokles německé ekonomiky.
Proč za tři čtvrtiny snížení hospodářského růstu může Německo a ne inflace? Byla to hlavní otázka úterního podcastu ekonoma Pavla Bartoně. Inflace rozhodně zůstává jedním z nejdůležitějších ekonomických ukazatelů posledních let. "Ale i když měla sílu jako býk, nelze z ní dělat obětního berana a všechno teď házet na inflaci, tak se ještě nedávno všechno zdůvodňovalo covidem,” okomentoval ekonom současný postoj Evropské unie k ekonomické situaci v Evropě.
Nedávno zveřejněná data ukazují, že inflace v České republice dále klesá a dokonce se dostala na polovinu své hodnoty z července. Poklesla se na 2,4 %. "K výraznému poklesu inflace v srpnu však došlo i loni. Nic nového pod sluncem,” uvádí Bartoň dále. Hlavním tématem je podle něj zpráva, kterou vydala Evropská komise, že ekonomika v EU nenaplní očekávání a místo růstu o 1 % poroste pouze o 0,8 %. Komise za hlavní příčinu považuje inflaci a s ní spojený pokles domácí poptávky a spotřeby. Podle ekonoma však vyšší inflace byla již započtena do odhadů a není tak důvod, proč by měla situaci měnit.
Naopak velká změna nastala v Německu, kde došlo k největšímu snížení růstu od minulého měření. “Na místo růstu o 0,2 % se má letos německá ekonomika smrsknout o 0,4 %. A Německo nepatří mezi země nejvíc trpící zrovna inflací,” upozorňuje ekonom.
A jak se projeví snížení odhadu růstu německého HDP na odhadu pro celou Evropu? Vzhledem k tomu, že v loňském roce tvořilo německé HDP téměř jednu čtvrtinu celkového HDP EU, bude to mít určitě výrazný dopad. Podle nového odhadu se tedy tato obrovská ekonomika má smrsknout o šest desetin procenta více, než se předpokládalo. Celkově by tento pokles měl podle Bartoňova výpočtu zmenšit růst ekonomiky EU o jednu a půl desetiny procenta. “Jinými slovy, pokud se unijní ekonomika má oproti původnímu odhadu nově smrsknout o dvě desetiny, a jeden a půl desetiny z toho jde čistě za Německem, pak je to ne inflace nýbrž Německo, co způsobí (číslo pro dnešní den) tři čtvrtiny, sníženého odhadu hospodářského růstu Evropské unie,” vysvětluje ekonom.
V Německu je přitom hlavním problémem nikoliv inflace, ale automobilový průmysl a povinná elektrifikace, dodává Bartoň. Dalším problémem pro německou ekonomiku je také snižování vývozu do Číny, která momentálně bojuje s deflací. Navíc průmyslová výroba se snížila o celá 2 %. “Poprvé po téměř čtvrt století o sobě sami Němci začínají hovořit jako o nemocném členu Evropy. Když se tak nazývali naposled na začátku devadesátých let, ještě se mohli vyléčit reformami pracovního práva,” konstatoval ekonom. Dnes tato možnost bohužel tolik nepomůže, jelikož Německo má již dlouhodobě průměrnou nezaměstnanost. Podle Bartoně situace tedy povede k čím dál tím větší snaze se “zazelenit”.