Tradiční pražský vánoční mok: za hodně peněz málo muziky
foto: Redakce deníku Vektor/Vánoční trhy na Staroměstském náměstí
Názor: Návštěva tradičních vánočních trhů v Praze se vám může letos prodražit. Svařák za hubičku? Leda za zlatou. Navštívili jsme různé Vánoční trhy v Praze a okolí, abyste vy mohli ušetřit.
Tradiční alkoholický nápoj, který neodmyslitelně patří k atmosféře vánočních trhů, je rozhodně pro každého dospělého bezesporu svařené víno. Svařák je samozřejmostí v adventní čas a pomáhá prohloubit příjemné zážitky z osvětlené vánoční Prahy. Když zuby drkotají a zimní počasí není příznivé pro večerní procházky po náměstích a náměstíčkách, svařák je jasnou volbou, jak se zahřát a prožitek z romantických vánočních trhů si vychutnat ještě plnějšími doušky. Ale za jakou cenu? Právě cena tradičního českého nápoje je na některých místech opravdu vysoká.
Svařené víno v Praze: cena se zásadně liší podle místa
Před několika dny jsem se prošel po Staroměstském náměstí, které mě v tento čas vždy okouzlí. Přece jen se jedná o dominantu Prahy a rozsvícení vánočního stromečku je příjemnou příležitostí, proč se na toto místo vypravit. Co více, jedná se i o krásnou příležitost, jak zahájit advent. Byl jsem však v šoku, když jsem po zběžné prohlídce trhu zjistil, kolik stojí můj milovaný nápoj. Považte sami, většina z trhovců i okolních restaurací nabízí 2 dl svařeného vína za 100 Kč. Mnohem větší ironií celé situace zůstává, že cena se zásadně mění, pokud odejdete na méně turisticky známá místa.
Cena svařáku na Staroměstském náměstí je pobuřující. Obzvláště však v případě, kdy jsem se prošel i po jiných vánočních trzích v Praze, kde za svařák stejného množství utratíte výrazně méně. Jen několik málo minut vzdálenějším Mariánském náměstí stojí svařák stejného množství 70 korun. Na náměstí Jiřího z Poděbrad si dokonce koupíte až 3 dl svařáku pouze za 75 Kč. Rozdíl ceny a množství je v těchto případech markantní. Pokud jste milovníky pražských vánočních trhů a atmosféry stejně jako já, jistě zvolte i možnost zatoulat se na jiná místa ve vašem okolí, než zrovna Staroměstské náměstí.
Svařák v Praze moc drahý? Zkuste i jiné trhy poblíž vašeho bydliště
Důvod je jednoduchý. Místa jako Staroměstské náměstí jsou už spíše turistickými atrakcemi, než aby sloužila občanům. Z tohoto záměru následně vyplývá i cena nabízených produktů. Pro porovnání s pražskými trhy je však třeba nabídnout i ukázku z jiných měst ve Středočeském kraji. Například v Benátkách nad Jizerou, kde je na vánočních trzích také možnost si koupit svařák, byla cena a množství bezkonkurenční. Za 2 dl svařáku totiž zaplatíte pouze 50 korun. Za další 1 dl si navíc připlatíte pouze 5 Kč.
Tento rozdíl je skutečně zarážející, zvláště v případě, že jak v Praze tak i Benátkách je nabízen podobně kvalitní svařák z varny jako v nějaké jídelně. Ačkoliv je cena nápojů rozdílná, na jejich kvalitě se nic nemění. Svařák je na Staroměstském náměstí nalíván ze stejných varných nádob, stejně jako na jiných místech za Prahou. Pokud by jste čekali, že chuť je v centru Prahy lepší, byli by jste na omylu. Je totiž bohužel naprosto stejná. Na dotaz několika trhovců na Staroměstském náměstí z čeho svůj svařák vyrábí, mi bohužel nebylo odpovězeno.
Se svařákem můžete být nápadití
Samozřejmě nejen kvůli levnějšímu svařáku proto zkuste navštívit vánoční trhy také blíž vašeho bydliště. Třeba budete vánoční atmosférou stejně okouzlení, jako byste byli na Staroměstském náměstí, avšak se vyhnete davům turistů. Řešením je však také takzvaná levnější varianta uvařit si svařák doma a v termosce si ho s sebou přinést na trhy. S kvalitní termoskou vám svařák vydrží horký a můžete se podělit i s přáteli. Atmosféra Vánoc zachráněna a vaše peněženka nepřijde zkrátka. Každý navíc jistě zná nějaký „tradiční” vlastní recept na domácí svařák a můžete tak s přáteli uspořádat soutěž o ten nejlepší.
Autor: Jan Evím