Americký sen: studentka za léto v USA vydělala přes 120 tisíc korun
foto: Deník Vektor/Hlavní jídelna
Práce v zahraničí láká stále více Čechů. Sama jsem vyzkoušela práci v USA a ráda bych se podělila o moje zkušenosti a postřehy.
Pokud bychom chtěli zjistit, kolik Čechů žije v USA, záhy zjistíme, že se nejedná o příliš lehký úkol. Generální konzulát České republiky v Chicagu uvádí, že se na území USA nachází více než 1,2 milionu obyvatel hlásících se k českému původu. To však neznamená, že se jedná o Čechy mluvící česky. V tomto čísle jsou totiž započítáni také lidé, jejichž předci pocházeli z Česka či Československa, ale již nemají státní občanství nebo nemluví našim jazykem. Jelikož nemáme ani dostatečnou evidenci o Češích žijících v USA, zjistit, kolik Čechů zde pracuje, je ještě obtížnější. Lze ale předpokládat, že pokud Češi v USA pracují, často se jedná o obory příbuzné gastronomii, jelikož z osobní zkušenosti vím, že není těžké získat práci především v tomto oboru.
Psali jsme
Stalo se novodobým tredem, že stále více amerických influencerů propaguje „levný” život ve státech jižní Evropy. Co se za tímto fenoménem skrývá…
Dva a půl měsíce práce v USA
Minulé léto jsem odjela do USA pracovat do dětského letního tábora, který se nacházel ve státě Connecticut. Pracovat jsem sem nejela sama, ale byla jsem s kamarádkou, která byla vlastně strůjcem tohoto dobrodružství. Práci v letním kempu v USA nám doporučila naše další kamarádka, která v Americe strávila již tři léta po sobě. S hledáním kempu a všemi potřebnými dokumenty nám pomáhala agentura, která nám práci zprostředkovala. Po dlouhém procesu s vyplňováním dokumentů jsme jely na americkou ambasádu, kde jsme absolvovaly vízový pohovor. Nejednalo se o nic těžkého nebo stresujícího. Vše proběhlo rychle, dostaly jsme schválená víza určená pro práci a začátkem června jsme odletěly do USA pracovat do kuchyně v dětském letním kempu.
.jpeg)
Co se platu týče, nemůžu si stěžovat. Celkově jsme za dva a půl měsíce práce dostaly přibližně 5 500 dolarů (cca 126 000 Kč). Agentura si ale určitou část vzala, a tak jsem si nakonec vydělala asi 87 000 Kč. Důležité je zmínit, že za stravu a ubytování jsem nic neplatila, jelikož jsem celou dobu žila v chatce v kempu a jídlo bylo také zajištěno. Ne všichni jsme však měli stejný plat a nakonec záleželo na tom, zda pracujete s dětmi, v kuchyni, jako údržbáři nebo zda jste na vedoucí pozici. Většina zaměstnanců byli studenti ze všech koutů světa. Dalo by se ale říct, že jsme v tomto případě považování za levnou pracovní sílu. Na vedoucích pozicích totiž byli pouze Američané, kteří zde pracují přes celý rok. Nedokážu přesně určit, kolik vydělávají oni, ale špatně se určitě nemají. V USA jsou letní kempy opravdu oblíbené a jedná se o velký business. Pokud chcete dítě poslat na 14 dní do kempu, počítejte s tím, že můžete zaplatit klidně i okolo 6 000 dolarů (138 000 Kč) a někdy i více.

Česko pro Evropu, Československo pro USA
Američané jsou známí pro svou milost, která v mnoha případech působí falešně. Musím ale říct, že jsem se nikdy nesetkala s tím, že by měl se mnou jako s Evropankou někdo problém. Jistě si vybavíte videa, kde se lidé Američanů ptají na různé kontinety a státy po celém světě. Většinou se Američané ukážou jako nevzdělanci, kteří o světě nic neví. Musím však říct, že jsem se setkala s oběma skupinami. Při návštěvě města New Heaven jsme s kamarádkou zamířily pro kafe. Při čekání se nás paní, která nás obsluhovala, zeptala, odkud jsme. Jelikož kamarádka byla z Mexika, prodavačka hned věděla. Když jsem však zmínila Českou republiku, byla už ztracená. Zkusila jsem použít také Československo, ale stále nic. Zeptala jsem se, jestli zná Německo a tady už jsem zaznamenala první úspěch.
Abych ale pouze Američany nehanila, byla jsem i mile překvapena. Například můj šéf, který nás měl na starost v kuchyni, před několika lety navštívil Prahu. Dokonce se naše hlavní mesto stalo jeho oblíbenou destinací a na stole v jeho kanceláři byl dokonce suvenýr, malý Staroměstský orloj. Kamarádka z Mexika mi dokonce sdělila, že jí Praha přijde podle fotek jako kouzelné město a je jejím snem ji jednou navštívit. Velice často jsem se také setkávala s lidmi, kteří si stále mysleli, že se Slovenskem stále tvoříme jeden stát. Ve výsledku alespoň věděli, kde se Česko a Slovensko nachází a mohla jsem je obohatit o nový poznatek, že Československo už více jak třicet let neexistuje.
USA jako nový začátek
Svůj tříměsíční pobyt v USA hodnotím opravdu velmi kladně. Tato zkušenost mě posunula v životě opravdu dopředu, jak už ve znalosti angličtiny, tak z hlediska mnohých cenných životních zkušeností. Byl to obrovský výstup z komfortní zóny, která vás naučí mnoho věcí. V kempu máte čas přemýšlet nad svým životem a můžete si urovnat myšlenky, přeorganizovat život. Dalo by se říct, že se jedná o takový nový start, který vám změní pohled na život a na svět. Najednou víte, že nemusíte být na jednom místě a nic vás už nedrží zpátky. Svět se najednou změnší a ztratíte pocit, že existuje něco, co je nedosažitelné.