V přípravě na přijímačky se objevil Švejkův citát. Vyhořeli na něm všichni
foto: Deník Vektor/Švejk v Praze
Jak nám sdělil CERMAT, do letošního přijímacího řízení na střední školy se přihlásilo na 150 tisíc studentů. Z toho až devadesát procent využilo možnost online podání dokumentů. Tatáž instituce později uveřejnila i detaily týkající se jednotné zkoušky.
O průběhu řízení se v obecné rovině informovalo dlouhodobě. Naše redakce se zaměřila na jiný směr. Oficiálním zkouškám totiž v mnoha případech předchází takzvané zkoušky nanečisto. Konají se například v Praze a v Brně. Další možností jsou soukromé hodiny anebo obecné přípravky. Ty nabízí řada středních škol.
Deník Vektor měl možnost seznámit se s některými jejich otázkami, které byly rozděleny do čtyř kategorií: český jazyk, literatura, volitelný jazyk (obvykle angličtina - mluvený projev a test) a konečně obecné znalosti. Sem patřilo dokončování přísloví (Mráz kopřivu... / Každá liška...), ale také události naší historie (založení Národního divadla) anebo všeobecný rozhled.
A právě v této kategorii jsme nalezli otázku, na kterou podle osloveného žáka 7. třídy nedokázal správně odpovědět ani jeden z doučovaných. Ve dvou třídách jich bylo na pětašedesát.
Studenti měli vysvětlit, co znamená ustálené spojení napařit kasárníka. Deník Vektor si autenticitu otázky ověřil u tří z těch, kteří se s dotazem setkali.

Vzpomínka na Jaroslava Haška. Foto Deník Vektor
„Nikdo jsme to nevěděl,“ přiznali.
Učitel je prý vybídl, aby si vzpomněli na Jaroslava Haška a jeho Švejka. Ani toho sedmáci příliš neznali. Zmíněné spojení se zde opravdu objevuje. Našli jsme jej v slovníku Švejkova muzea. „Při regimentsraportu mně napařil kasárníka na čtrnáct dní, dal mne obléct do nemožných hadrů ze skladiště, hrozil mně odpáráním štráfků,“ cituje muzeum pražského rodáka.
V knize (vydání z roku 1923, strana 9) se pak čtenář setká s větou: „Ten hejtman vyšel ven a hned mu napařil kasárníka. Von vzal flintu a bouch ho přímo do srdce.“
A co má tedy spojení napařit kasárníka znamenat? Správnou odpovědí pro žáky sedmé třídy mělo být: Dotyčný má zákaz opustit kasárny.
Zmíněná otázka se v závěrečné zkoušce CERMATu nakonec neobjevila.