Váha amerických akcií je rekordní
foto: Emil Pokorný, Deník Vektor/Americká vlajka
KOMENTÁŘ: Nadstandardní výkonnost amerických akcií z posledních let se, jak se zdá, stala i vstupenkou do hlavních akciových indexů. Velké zhodnocování spolu s celkovým nárůstem tržní kapitalizace vedlo v tuto chvíli k rekordní 63procentí váze amerických akcií v indexu MSCI All Country World.
Nyní si ale investoři musí položit otázku, zda jejich investice umístěné v podobném indexu nejsou v rozporu s jejich očekáváním o globální diverzifikaci a zda nepodstupují přílišnou expozici vůči USA. Investorům totiž mohou unikat i jiné zajímavé investiční příležitosti. Za zmínku stojí například Tchaj-wan či Indie, které s americkými akciemi dokázaly ve výkonnosti v posledních deseti letech slušně držet krok.
V USA sice najdeme největší akciový trh, ale váha amerických akcií v indexu MSCI All Country World tuto skutečnost značně převyšuje. Stejný nepoměr bychom našli i v porovnání dané váhy v indexu a příspěvku USA ke globálnímu HDP. Tato rovnice tedy nevychází ani při zohlednění faktu, že americké akcie generují vysoké zisky i ze zahraničí. Přesto můžeme hodnotit přiřazenou váhu v indexu za extrémní.
Investice do daného globálního akciového indexu dnes ve srovnání s obdobím před deseti lety znamená o 16 procent vyšší expozici vůči USA, dosahující tedy zmíněných 63 procent. Historie nás dostatečně poučuje, že vysoké koncentrace nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Například japonské společnosti v 80. letech rychle rostly, což vedlo k tomu, že Japonsko mělo v jednu chvíli 40procentní váhu v indexu MSCI All Country Word, tou dobou o deset procent vyšší než USA. Po prasknutí bublin na realitním a akciovém trhu však Japonsko kleslo a dnes má pouze pětiprocentní váhu.
Dále je dobré si uvědomit výhody (či nevýhody) jednotlivých regionů v podání vývoje úrokových sazeb, které významně ovlivňují i výsledek hospodaření burzovně obchodovaných akciových společností.
Neméně důležité je i ocenění akcií. Vysoká cena v sobě může zahrnovat příliš optimistické ocenění, které se v případě nenaplnění může projevit ve vysoké citlivosti akcie na propad. Evropa má například větší zásobu akcií, které se v současné době obchodují na zajímavějších oceněních než jejich americké protějšky.
Zatímco USA mají dominantní postavení v globálních akciových indexech, což prozatím odráží jejich silnou ekonomiku a výkonnost amerických společností, investoři by měli mít na paměti potenciální rizika spojená s vysokou koncentrací na jakémkoli jednotném trhu.
Diverzifikace zůstává klíčovou strategií řízení rizik a potenciálního zvyšování výnosů v dlouhodobém horizontu. Současná americká koncentrace v globálních indexech podtrhuje důležitost pochopení složení těchto indexů a dopadu na portfolia.
Autorem textu je Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select. Materiál byl redakčně krácen.