Za demokracii se musíme umět prát. Jinak o ni můžeme přijít, tvrdí Kalousek
foto: Facebook/Bývalý předseda TOP09 Miroslav Kalousek
Bývalý předseda TOP09 a exministr financí Miroslav Kalousek zažil demonstrace, které nebyly příjemné. Dle něj ale nebyl důvod bát se, protože se tehdy volalo po změně vládní politiky a ničem jiném. Aktuální situace je ale jiná. Je velmi skeptický ohledně toho, jak to vláda zvládne. Mluvčím celospolečenské nespokojenosti je totiž někdo, kdo míří ke zbourání systému demokracie.
Kalousek tak v rozhovoru pro Reflex.cz připomíná, že hlavním úkolem státu není zajištění, aby se měl každý občan stejně skvěle, jako jeho soused. „Málokdy si řeknete, nedaří se mi dobře, protože jsem líný lempl. Většinou si řeknete, nedaří se mi dobře, protože za to může někdo jiný,“ konstatoval. Obviňování někoho jiného je totiž pro člověka mnohem jednodušší, než přiznání pravdy.
Demokratická společnost si s sebou ponese vždy projevy nespokojenosti a vláda se s tím musí smířit. „V demokratické společnosti můžete ty demokratické projevy nespokojenosti projevit,“ vysvětlil. Obavy, že by ty současné mohly přerůst v povstání jsou prý přehnané. Jak totiž Miroslav Kalousek připomíná, v roce 2012 také čelili statisícovým demonstracím. Nejdůležitější je teď sebrat odvahu a přestat zadlužovat stát. „Bylo by velmi smutné, kdyby vláda se strachem, že může prohrát volby, neudělala vůbec nic, posunula nás v té jízdě o čtyři roky dál do velmi riskantní situace, kdy už nebude téměř návratu, a ještě k tomu prohrála volby,“ přiznal skepticky.
Psali jsme
Pro snížení schodku státního rozpočtu se vláda musí zaměřit nejen na snižování výdajů, ale i na daně a některé zvýšit – třeba daň…
Bývalý předseda TOP09 zná většinu poslanců a členů současné vlády. Ti podle jeho názoru hospodaří možná i více populisticky jako bývalá vláda a stejně jako oni to svádí na mimořádné výdaje. Jejich přístupem je velmi zklamaný, jelikož nynější vláda hodlá zadlužit Českou republiku o 50 procent více, než ta Andreje Babiše (ANO). „Bavíme-li se o rozpočtové politice, nic jiného vládě nevyčítám, jsem velmi rád, že jí máme, protože se konečně nemusíme stydět za svou vládu a to zejména v zahraničí,“ vyjádřil svůj postoj k vládě. Kritika rozpočtu se ze strany Kalouska nezměnila právě z toho důvodu, že vláda pokračuje ve špatných rozhodnutích, se kterými přišla Babišova vláda.
V tématu prezidentských voleb vyjádřil své zmatení z rozhodnutí pětikoalice nenavrhnout vlastního kandidáta. Podle jeho názoru z voleb vyjde vláda velmi oslabená. Představa Babiše, tedy „estébáka, usvědčeného lháře a podvodníka“ v pozici hlavy státu je podle něj noční můra, ale bohužel ne nereálná. „Kdyby se stalo, že ve druhém kole proti sobě bude generál Petr Pavel proti Babišovi, volil bych samozřejmě Pavla,“ přiznal. Kandidáti jsou podle něj do roku 1990 jako přes kopírák, po něm je zajisté hezčí ten generálův. I přes toto si ale nemyslí, že kdokoliv z nich by měl sedět na Pražském hradě, jelikož oba mají minulost s komunistickými tajnými službami.