„Zastavte to,“ prosí lidé po záběrech přepravy zvířat
foto: CIWF / pro média/Autentický snímek z přepravy
Devátý ročník Mezinárodního dne „STOP přepravě zvířat“ mobilizuje veřejnost po celém světě a upozorňuje politiky na krutý obchod s živými hospodářskými zvířaty. Každý rok se na cestu po silnicích, železnicích, přes moře nebo letecky vydávají nedobrovolně miliony hospodářských zvířat.
„Mnohdy celé dny či dokonce týdny putují z jednoho kontinentu na druhý. Jen z Evropy se jich vyváží více než čtyři miliony. Během cest jsou natěsnaná na malém prostoru a musí často snášet extrémní teploty, hlad a žízeň, což jim způsobuje obrovský stres a utrpení. To je potřeba změnit,“ uvedla v prohlášení Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko.
Ta se odvolává zejména na nedávno zveřejněnou zprávu organizací CIWF a Eurogroup for Animals, která podle ní odhalila skutečně znepokojivé podrobnosti o tom, jaké utrpení musí každoročně vytrpět čtyřicet čtyři milionů krav, ovcí a prasat. Jejich cesty mohou navíc trvat až tři týdny a končit v Brazílii, Vietnamu či Nigérii.
„Poselství Mezinárodního dne „STOP přepravě zvířat“ je jasné – vyzýváme právě zvolený Evropský parlament, budoucí Evropskou komisi a také všechny vlády po celém světě, aby ukončily tento hrůzný a zbytečný obchod. Obchodovat lze místo toho s masem a masnými produkty,“ dodává Šonková.
Samotná organizace Compassion in World Farming, ve Velké Británii registrovaná charita, navíc publikovala řadu videí, která vyvolala na sociálních sítích značný ohlas. Lidé po celé Evropě žádají Unii, aby přijala razantní postoj vůči takovéto přepravě živých tvorů.
Kdo nechce podobná videa hledat, ať už z jakéhokoli důvodu, má možnost přečíst si alespoň dvaatřicetistránkovou studii (v angličtině), která ovšem obsahuje řadu citlivých snímků trpících zvířat. Naleznete ji ZDE.