Výkonný ředitel AKU-BAT Jan Fousek: Lobbistické tlaky jsou problémem pro modernizaci energetiky
Zpoždění přijetí legislativy pro moderní energetiku v České republice brání rozvoji čistých zdrojů energie a komunitní energetice. Podle výkonného ředitele Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT Jana Fouska jsou hlavním problémem lobbistické tlaky. Poptávka po obnovitelných zdrojích energie, zejména solárních panelů, však roste, a Česká republika je na vrcholu Evropské unie v instalacích domácích baterií k fotovoltaickým systémům.
foto: Pixabay/ilustrativní
Zpoždění České republiky s přijetím legislativy potřebné pro rozvoj moderní energetiky je na škodu, uvádí server iROZHLAS. Umožnění například sdílení elektřiny z čistých zdrojů v rámci komunit nebo stavbu velkých bateriových úložišť či výroben vodíku, tak to doposud není zákonem zajištěné. Dle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) by vláda měla projednávat úpravu zákonů co nejdříve.
Například možnost komunitní energie však děsí jak distribuční firmy, tak obchodníky s elektřinou. Nelíbí se jim možnost poklesu tržeb. Část roku by totiž komunita vyráběla energii sama. Tento fakt se nelíbí především obchodníkům, kteří nakupují elektřinu roky v předstihu.
Psali jsme
V pátek 31. března 2023 proběhlo ve Strakově akademii další z pravidelných zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které předsedá…
„Pro moderní energetiku v Česku chybí zákony, dělá to z Česka energetický skanzen,“ řekl pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT Jan Fousek. Podle něj jsou hlavním problém různé lobbistické tlaky v pozadí. „Obava obchodníků pramenila z toho, že ve chvíli, kdy by tady najednou houfně vznikla energetická společenství a komunity, tak oni by neměli kde uplatňovat již nakoupenou elektřinu,“ okomentoval pro Český rozhlas Fousek.
Nejen loňská energetická krize, ale i stanovené síle Evropské unie táhnou poptávku po obnovitelných zdrojích, především solárních panelech. Češi jsou tam momentálně na vrcholu Evropské unie. „Jsme opravdu velmi vpředu, pokud jde o instalace domácích baterií u domácích fotovoltaik. Myslím si, že jsme jednička v Evropě. Devět z deseti instalací fotovoltaiky, které loni vznikly, byly doplněny o baterii. Z pohledu domácností tady problém není. Jenže dostávám se k tomu, co pro někoho bude možná kontroverzní, když to řeknu. Tato domácí úložiště a domácí elektrárny pomáhají jejich majitelům, ale nepomáhají nikterak státu,“ upozorňuje Fousek.